Leasing samochodów

Leasingowanie samochodu to powszechna praktyka wśród przedsiębiorców, w ostatnich latach coraz milej widziana również przez osoby fizyczne. Każdemu podoba się możliwość skorzystania z preferencyjnych warunków nabycia samochodu. Bez zaciągania kredytu, za to z możliwość wykupienia pojazdu po okresie ustalonym w umowie.

Korzystających z leasingu przekonuje przede wszystkim to, że nie muszą kupować samochodu za gotówkę czy na kredyt. Podejmują się jedynie obowiązku wnoszenia opłaty za użytkowanie auta. W zależności od rodzaju leasingu warunki zawarte w umowie mogą się nieco różnić. Generalnie jednak przedsiębiorcy mogą w ten sposób otrzymać nowy samochód, już zarejestrowany, a do tego uniknąć obowiązku jego naprawy. Wiele firm zajmujących się leasingowaniem bierze serwis i przeglądy na siebie. Leasingobiorca może zatem śmiało ruszać w drogę. Wystarczy, że będzie pamiętał o regularnym tankowaniu. A także opłacaniu rat leasingowych w terminie. Jeżeli nie będzie stosował się do tego ostatniego wymogu, może spodziewać się wizyty przedstawiciela leasingodawcy, a nawet zabrania samochodu.

Wybierając leasing jako sposób na zdobycie służbowego auta, należy pamiętać, że pojazd ten nie jest własnością leasingobiorcy. Nie może on zatem dokonywać w nim żadnych trwałych modyfikacji. Pewną niedogodnością pozostaje również konieczność wniesienia wkładu własnego. Nie każdego na to stać, a problem z uzbieraniem takiej kwoty mogą mieć zwłaszcza początkujący przedsiębiorcy czy indywidualni klienci firm leasingowych.