Oldsmobile – schyłek amerykańskiej marki

Dorobek Amerykanów na gruncie motoryzacji jest bogaty i nie da się go lekceważyć. Dlatego warto odwołać się do producenta aut z tego kraju, który zaistniał jako pierwszy i choćby z tego tytułu należy mu poświęcić nieco uwagi. Mowa o marce Oldsmobile, która zrodziła się w 1867 roku za sprawą swojego założyciela. Twórcą zakładów motoryzacyjnych był Ransom Eli Olds. Jego firma była pierwszym masowym wytwórcą pojazdów osobowych w Stanach Zjednoczonych. W początkowym okresie działalności, a więc do 1901 roku z taśmy zjechało 425 egzemplarzy Oldsmobilów.

Rok 1908 przynosi dużą zmianę kapitałową, ponieważ marka zostaje częścią koncernu General Motors. Stwarza to nowe perspektywy oraz szanse na innowacje. W 1940 roku na rynek trafia pierwszy amerykański samochód ze skrzynią biegów. 1966 to rok premiery modelu Tornado – pierwszego auta z USA z przednim napędem.

Nowinek nie brakowało i marka sama w sobie stała się legendą, jednak nie była w stanie znieść ostrej konkurencji na amerykańskim rynku, choć próbowano podźwignąć ją do samego końca.

Model Oldsmobile Aurora zaistniał w 1995 roku. Wyposażony w silnik Cadillaca i obdarzony nowoczesnym wyglądem zebrał przychylne recenzje ekspertów, ale niestety okazał się ekonomiczną klapą. W kolejnych latach pojawiały się jeszcze modele Bravada, Intrigue oraz Silhouette, jednakże nie zawojowały rynku. Ostatnia maszyna z logo Oldsmobile opuszcza fabrykę w 2004 roku. Oficjalną datą likwidacji firmy i marki jest 29 kwietnia. Tym samym pożegnano niemały kawałek historii zarówno amerykańskiej, jak i światowej motoryzacji.